Psihološko savjetovanje je proces psihološkog osnaživanja pojedinca, koji se teško nosi sa životnim poteškoćama, s kojima se suočava.
Cilj psihološkog savjetovanja jest postepeno svladavanje poteškoća i postizanje većeg životnog zadovoljstva klijenta. Psihološko savjetovanje potiče preuzimanje osobne odgovornosti klijenta za svoj život - u tom smislu, ono ne nudi "instant rješenja" i jednostavne izlaze iz problema, već pruža klijentu podršku u vlastitom pronalaženju rješenja za sebe.
Psihološkim savjetovanjem mogu se postići promjene u ponašanju pojedinca, kvalitetniji psihički i fizički život, bolje razumijevanje vlastitih emocija i životne situacije te veće samopoštovanje, samopouzdanje i općeniti osjećaj sigurnosti. Rezultati i uspjeh savjetovanja najviše ovise o klijentovoj motivaciji, želji za radom na sebi, primjeni naučenog te izvršavanju zadataka između susreta.
Na psihološko savjetovanje možete se odlučiti: ako se osjećate "blokirano", potišteno, tjeskobno, usamljeno, prestrašeno, zbunjeno, iskorišteno, umorno, iscrpljeno; ako trebate pomoć u nošenju sa stresom, ako želite naučiti bolje se opuštati, a manje brinuti… Postoji puno emotivnih stanja ili životnih situacija/razloga, koji mogu predstavljati potrebu za psihološkim savjetovanjem. U povjerljivoj, neosuđujućoj i podržavajućoj komunikaciji, tijekom psihološkog savjetovanja, možete izraziti svoje probleme, strahove, želje, nedoumice, potrebe. Stručna pomoć savjetovatelja može vam pomoći da osvijestite i steknete bolji uvid u sebe i situaciju u kojoj se nalazite te da osvijestite svoje misli, osjećaje i ponašanja, a sve zajedno može utjecati na podizanje kvalitete života i vaše veće životno zadovoljstvo.